Darmowa dostawa od 1 231,23 zł
Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z naszymi doradcami: /
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje kieliszków. Jaki kieliszek wybrać?

2022-05-11
Rodzaje kieliszków. Jaki kieliszek wybrać?

Kieliszków do różnego rodzaju alkoholi jest wiele. Każda osoba, która choć raz organizowała przyjęcie w swoim życiu zastanawiała się jaki kieliszek wybrać, żeby nie było wtopy. Zasada pierwsza jest bardzo prosta - do każdego alkoholu przeznaczony jest inny kieliszek - o innej budowie, pojemności, wysokości nóżki. A zasada druga mówi wprost -  złap mnie za nóżkę lub brzuszek. Przy tej zasadzie musimy wiedzieć czy dany alkohol powinien być w dłoni podgrzany czy wręcz przeciwnie, ciepło nie jest wskazane.

Kieliszki do szampana, win musujących i martini.

Kieliszki do szampana i innych win musujących potocznie nazywamy je w branży fletami lub kłosami :) Charakteryzują się małym, wąskim wylotem, który powoduje, że bąbelki wolniej się uwalniają i można je dłużej obserwować. Szkło takie posiada delikatną i dość długą nóżkę, dzięki której możesz trzymać kieliszek w ręce i nie ogrzewać alkoholu. Wśród kieliszków do szampana znajdują się też wyjątki, znajdziemy w nich tzw. kieliszki tulipany, które czasze mają rozszerzone. Natomiast kieliszki do martini mają niską, a zarówno mocno rozkloszowaną czaszę. Często dekorujemy obrzeża cukrem, a do trunku dodajemy oliwkę nabitą na wykałaczkę.

Kieliszki do koniaku i nalewek

Kieliszki do koniaku mają krótkie nóżki, ale pękatą czaszę. Jest to spowodowane tym, że ten trunek wymaga stałego podgrzewania, dlatego też łapie się za czaszę, a nie za nóżkę. Umożliwiają również one odpowiednie nakierowanie aromatów do właściwych partii nosa, ust i podniebienia.

Pamiętając o wysokiej zawartości alkoholu, trunek podawać należy w stosunkowo małych kieliszkach, nie przekraczających 50 ml pojemności. Kieliszki do nalewek mają smukłą i wysoką nóżkę, za którą należy je chwytać. Czasza jest niewielkich rozmiarów i może być różnego kształtu, zaokrąglona lub rozkloszowana. Spożywać należy ją np. w przeciwieństwie do wódki w powolnym tempie, aby poczuć wspaniałe walory smakowe i zapachowe, a te niewątpliwie posiada.

Jak wygląda kieliszek do wody?

Woda to podstawowy napój, po który sięgają wszyscy. Kieliszki do wody powinien być lekko pękaty i osadzony na króciutkiej nóżce. Czasza kieliszka ma zazwyczaj większą pojemność, a jej kształt może być pękaty lub kwadratowy.

Jaki kieliszek wybrać do wina czerwonego, a jaki do białego?

Kieliszki do wina czerwonego zazwyczaj są duże, wysokie i z szeroką czaszą. Powinny być większe i bardziej pękate, niż te do wina białego. Starsze wino jest bogatsze w smak i aromaty, dlatego im starsze wino podajemy tym większą czaszę kieliszka powinniśmy wybrać. Ma to ogromne znaczenie dla uwalnianego aromatu wina i dlatego kieliszek do wina czerwonego musi mieć na jak największej powierzchni styczność z powietrzem.

Kieliszki do wina białego powinny być węższe w czaszy, ponieważ pozwala to bardziej skondensować aromat trunku. Kieliszki powinny mieć czaszę o kształcie tulipana z lekko rozchylonymi krawędziami gdyż wino to nie potrzebuje na swej powierzchni tak dużego kontaktu z powietrzem w celu wydobycia aromatu.

Kieliszki do wódki.

Jeżeli chodzi o kieliszki do wódki to mamy do wyboru dwa rodzaje, kieliszki na nóżce lub popularne shoty. Jeden i drugi rodzaj ma prostą budowę, a pojemność od 25 do 50 ml.

Szklanka do whisky.

Szklanki do whisky i tutaj jest przyjęta zasada, że szklanka taka powinna być szeroka na dole i zwężać się ku górze. Ma to wpływ na uwalnianie aromatów. Dość popularne są też szklanki kwadratowe o grubym dnie, które utrzymuje niską temperaturę po schłodzeniu. Są również kieliszki do whisky. Czasza w tych kieliszkach jest wyprofilowana w ten sam sposób co w szklankach i również ma to wpływ na uwalniany aromat.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wybór odpowiedniego szkła może przyprawić o zawrót głowy. Jeżeli masz wątpliwość jaki rodzaj wybrać to śmiało możesz do nas napisać. Wśród naszych doradców mamy również osoby, które specjalizują się w tematach szkła i porcelany.

Polecane

Kieliszek do wina Vina Juliette 500ml Arcoroc

Kieliszek do wina Vina Juliette 500ml Arcoroc

23,37 zł brutto18,46 zł brutto
Kieliszek do wódki Granity Arcoroc

Kieliszek do wódki Granity Arcoroc

8,36 zł brutto6,61 zł brutto
Kieliszek do wódki Vigne Arcoroc

Kieliszek do wódki Vigne Arcoroc

9,96 zł brutto7,87 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.44 / 5.00 18 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-14
obsługa i realizaja zamówienia bez zastrzeżeń
2023-05-29
Zamówienie zostało sprawnie zrealizowane. Polecam.
pixel