Odzież do pracy w gastronomii – co należy o niej wiedzieć?
Odzież gastronomiczna stanowi istotny element wyposażenia każdego pracownika lokalu nie tylko poprzez wzgląd na estetykę, ale także w kwestii higieny i bezpieczeństwa. W poniższym artykule przyjrzymy się różnym aspektom odzieży gastronomicznej, jej rodzajom, właściwościom oraz funkcjom w codziennej pracy. Zapraszamy do lektury artykułu!
Materiał odzieży gastronomicznej
Duże znaczenie mają materiały, które wykorzystuje się do szycia odzieży gastronomicznej. Jedną z polecanych tkanin jest bawełna – nadaje się ona do prania w wysokich temperaturach, a dodatkowo dobrze wchłania wilgoć. Obecnie niektórzy producenci łączą bawełnę z elastanem bądź poliestrem. Dzięki temu ubranie się nie gniecie po praniu i lepiej układa. Podczas wyboru tego rodzaju odzieży należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego jest wykonana, ale na kilka istotnych cech. Czym muszą cechować się takie ubrania? Plamoodporność to podstawa. Odzież gastronomiczna powinna posiadać specjalną powłokę, dzięki czemu będzie łatwa do czyszczenia i odporna na zabrudzenia. Pomoże to także pracownikom, aby mogli prezentować się profesjonalnie przez całą zmianę. Pracując w kuchni czy za barem, nie da się uniknąć niektórych plam, warto więc wybrać odzież o wyższej gramaturze materiału, która będzie wytrzymała mimo wielu prań. Poza tym lepiej ochroni przed skaleczeniami czy oparzeniami. Strój pracowników gastronomii ma zazwyczaj biały lub czarny kolor. Kojarzą się one z profesjonalizmem, elegancją i wysoką jakością usług, szczególnie w ekskluzywnych lokalach, dlatego to na te wersje kolorystyczne warto stawiać.
Rodzaje odzieży gastronomicznej
W branży gastronomicznej istnieje wiele rodzajów uniformów dostosowanych do zawodów – kelnerów, barmanów oraz kucharzy obowiązują więc nieco inne zasady. Co możemy wyróżnić?
Kitel kucharski
To podstawowy element odzieży każdego kucharza. Chroni on znajdujące się pod nim ubranie przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, stanowi też zewnętrzną warstwę minimalizującą ryzyko zranienia. Bluza kucharska musi być wyposażona w napy lub guziki, które umożliwią szybkie zdjęcie odzieży w sytuacji zagrożenia.
Spodnie kucharskie
Spodnie kucharskie są luźne i wygodne – swoboda ruchów w kuchni jest bardzo istotna. Wykonuje się je z materiałów łatwych w czyszczeniu oraz odpornych na plamy, podobnie jak kitel.
Czapka kucharska
Czapka kucharska, choć coraz rzadziej wybierana (zastąpiły ją czepki jednorazowe), chroni przed przedostaniem się do potraw niechcianych rzeczy, a także symbolizuje rangę i umiejętności kucharskie w wysokiej klasy restauracjach.
Obuwie antypoślizgowe
Specjalne obuwie antypoślizgowe jest niezbędne dla pracowników kuchni, gdzie nie zawsze udaje się utrzymać idealną czystość. Oprócz zapobiegania poślizgnięciom buty tego rodzaju często posiadają także dodatkowe elementy ochronne, jak metalowe noski lub wkładki zabezpieczające przed przypadkowymi skaleczeniami czy uderzeniami. Ponadto zapewniają wygodę noszenia podczas wielu godzin pracy.
Profesjonalne rękawice kuchenne
Choć kojarzą się one wyłącznie z kuchnią domową, są niezbędnym elementem w restauracji. Jednak nieco różnią się od tych dostępnych dla każdego – przede wszystkim trwałością, ale i materiałem wykonania czy wyglądem. Są one odporne na działanie wysokiej temperatury, a nawet sprawdzą się w walce z płomieniami.
Zapaski
Przydatnym elementem w gastronomii są także fartuchy i zapaski kelnerskie. Występują w różnych długościach – panowie wybierają te dłuższe, a panie najczęściej stawiają na ich krótszą wersję. Oczywiście, musimy się liczyć z tym, że im dłuższa zapaska, tym mniejsza będzie szansa zabrudzenia znajdującej się pod nią odzieży. W kuchni preferuje się standardowe fartuchy przekładane przez szyję.
A co ze strojem dla kelnerów?
W zależności od miejsca strój dla obsługi kelnerskiej może się nieco różnić. W eleganckich restauracjach kelnerzy często noszą koszule w klasycznym białym lub czarnym kolorze. Ponadto do stroju powinny zostać dobrane odpowiednie spodnie bądź spódnice, które pasują do reszty stroju. Pierwsze z nich zazwyczaj są eleganckie i dopasowane, podczas gdy spódnice powinny być długości midi lub maxi, zapewniając schludny oraz profesjonalny wygląd. Do tego kelnerzy zakładają wspomniane wcześniej zapaski. Te wykonane są z różnych materiałów oraz występują w rozmaitych wersjach kolorystycznych. Nierzadko mają logo lokalu lub marki współpracującej z restauracją. Co istotne, zapaski mogą być zupełnie gładkie, lecz częściej posiadają jedną kieszonkę – to w niej kelnerzy przechowują notesy, długopisy czy akcesoria takie jak trybuszon. Buty kelnerów muszą być wygodne i praktyczne, ale tych pracowników nie obowiązują takie same restrykcje co kucharzy. Ostatnim akcentem są dodatki – wiele miejsc proponuje, aby barmani czy kelnerzy zakładali muchy, szelki, a nawet apaszki – przez to określony wygląd obsługi będzie kojarzył się nam z jednym, konkretnym miejscem. Dodatki te można dopasować do kolorystyki lub motywu restauracji. Jednolite stroje mogą sugerować wysoki standard obsługi i jakości usług. Dzięki temu klienci będą też wiedzieli do kogo się zwracać po wszelkie zamówienia. W pubach czy kameralnych kawiarniach wystarczy gładki T-shirt.
Jak dbać o tego rodzaju odzież?
Decydując się na zakup wysokiej jakości odzieży gastronomicznej, możemy być pewni, że przez dłuższy czas będzie wyglądała dobrze. Jednak częste pranie może przyspieszyć proces niszczenia się odzieży, dlatego warto wprowadzić kilka zasad, które sprawią, że uniform będzie zawsze w nienagannym stanie.
Co zrobić? Przede wszystkim należy działać z zaleceniami producenta – po sprawdzeniu metki i sugestii dopiero możemy przystąpić do pracy. `Ważne jest także regularne pranie – najlepiej po każdym dniu pracy. Jest to o tyle istotne, gdyż wtedy istnieje możliwość zmycia każdej świeżej plamy z tkaniny. Ponadto białe uniformy należy prać osobno bądź wyłącznie z białymi rzeczami – nikt nie chciałby składać od nowa zestawu do pracy. Zbyt silne środki wybielające nie są ratunkiem – takie detergenty mogą uszkodzić strukturę materiału.
Domowe sposoby na usuwanie plam
Nie chcąc narażać uniformu na negatywne działanie zbyt silnych detergentów, warto poznać kilka domowych sposobów. Co więc się sprawdzi? Świeży sok z cytryny jest skutecznym środkiem do usuwania plam oraz różnego rodzaju przebarwień. Wystarczy nanieść go bezpośrednio na plamę, delikatnie wetrzeć i pozostawić na kilka minut przed wypraniem ubrania. Kolejnym doskonałym środkiem jest soda oczyszczona. Poradzi sobie z usunięciem plam z kawy, herbaty czy nawet czerwonego wina. Wystarczy rozprowadzić pastę z sody i wody na plamie, pozostawić na chwilę, po czym zmyć. Do tego typu zabiegów warto także włączyć ocet – jest skutecznym środkiem do usuwania różnego rodzaju plam. Można użyć go do namoczenia plamy przed praniem lub jako dodatek do proszku do prania. A co z uporczywymi plamami z tłuszczu? Zmycie tej substancji może być wyzwaniem, ale warto wypróbować wspomnianą sodę oczyszczoną, płyn do mycia naczyń czy mieszankę alkoholu z octem.
Odzież gastronomiczna jest niezwykle istotnym elementem każdej restauracji. Odpowiednio zaprojektowany uniform nie tylko zapewnia pracownikom wygodę i bezpieczeństwo, ale także wpływa na wizerunek marki, pomagając w zachowaniu wysokich standardów higieny. Dlatego też warto zwrócić uwagę na wybór właściwego stroju, który spełni wszystkie wymagania branżowe. Posiadając wskazówki dotyczące jego pielęgnacji, możemy być pewni, że będzie służył nam latami!